Czy marihuana może być wykorzystana w leczeniu raka płuca?

przez

Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród pacjentów chorujących na nowotwory. Pomimo ogromnego rozwoju medycyny wciąż nie udało się opracować skutecznej terapii, która mogłaby pomóc pacjentom zmagającym się z tą chorobą. Zatem, czy marihuana może okazać się w przełomem w leczeniu raka płuca?

Rak płuca - leczenie marihuaną

Współcześnie, leczenie raka płuca opiera się na wykonaniu zabiegu operacyjnego (rak niedrobnokomórkowy) lub radio oraz chemioterapii (rak drobnokomórkowy). Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż wyniki terapii są, mało zadowalając i naukowcy wciąż poszukują nowych kierunków leczenia. Marihuana jest jednym z nich.

Marihuana, a rak leczenie raka płuca - dowody naukowe

Dotychczas prowadzone prace badawcze wykazały, iż zawarte w marihuanie kannabinoidy mogą wykazywać działanie niszczące komórki raka płuca. Niestety, badanie te były prowadzone wyłącznie na zwierzętach i nie zostały potwierdzone na ludziach. Co za tym idzie, nie mogą być one podstawą do wprowadzenia medycznej marihuany w terapii nowotworów płuc.

Marihuana, a spowolnienie rozwoju raka płuca

Badania, które ukazały się na łamach Biochemical Pharmacology pokazują, iż THC może wykazywać właściwości obniżające inwazyjność komórek rakowych raka płuca. To z kolei może wpływać na znaczne wydłużenie życia chorych oraz poprawę ich rokowania.

Rak płuca, a leczenie marihuaną - podsumowanie

Dotychczas, w badaniach na ludziach, nie udowodniono, że marihuana może być wykorzystana w leczeniu raka płuca. Niemniej jednak wciąż toczą się badania, które w przyszłości mogą pozwolić na wprowadzenie kannabinoidów, jako skutecznych leków dla pacjentów nowotworowych.