Skutki palenia marihuany przez przyszłe matki – czy według naukowców to na pewno nieinwazyjne?

przez

Marihuana – wpływ na ludzki organizm

Marihuana to spopularyzowane kwiatostany w XXI wieku. Znana ze swych pozytywnie działających właściwości objawiających się zrelaksowaniem, poczuciem błogości i spokoju, w błyskawicznym tempie stała się alternatywą dla innych używek, ale i nie tylko. Zaczyna być prężnie wykorzystywana w medycynie, a jej działanie może znacząco wpływać na funkcjonowanie organizmu pod względem m.in. problemów zdrowotnych oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości – o czym zdążyły się przekonać kobiety będące w ciąży.

Czy istnieją badania potwierdzające szkodliwość używki na rozwijający się płód?

Badań dotyczących tematu powyższej kwestii jest sporo i aktualnie nie ma jednoznacznych wniosków w tej sprawie. Pomimo potwierdzenia skuteczności palenia marihuany w zwalczaniu najczęstszych dolegliwości ciężarnych kobiet np. mdłości, nie jest ona polecaną substancją. Mogłoby się wydawać, że brak konkretnych badań potwierdzających zły wpływ używki na dziecko, rozwijającego się w łonie matki, stawia tę  niepozorną roślinę w „dobrym świetle”. Według specjalistów – nic bardziej mylnego.

Możliwe zagrożenia według specjalisty

Dr n. farm. Leszek Borkowski zdecydowanie odradza stosowanie marihuany podczas ciąży. Należy pamiętać, że korzystne właściwości nie zmieniają jej formalnego charakteru. Konopie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, co jest jednoznaczne z zaburzeniem procesu rozwojowego. Zmiany zachodzące w układzie nerwowym ciężarnej kobiety, mogą być przez nią niezauważalne bądź ignorowane – aczkolwiek w kwestii rozwijającego się płodu, każda zmiana spowodowana w organizmie przez jakąkolwiek substancję, jest pewnego rodzaju zagrożeniem.

Rozwój nowego życia, a uzależnienie

Wpływ marihuany na dziecko w ciele matki, ewidentnie jest tematem kontrowersyjnym i podważanym. Nie należy zapominać o skutkach uzależnienia, jakie niesie ze sobą użytkowanie konopi. Niektóre rodzaje marihuany medycznej nie zawierają właściwości psychoaktywnych, natomiast są wykorzystywane w zupełnie innych dolegliwościach. W trakcie dostarczania jakiegokolwiek środka uzależniającego dziecku podczas życia płodowego, stanie się ono również współuzależnione. „Sytuacja jest identyczna, jak w przypadku uzależnienia od alkoholu i każdej innej substancji odurzającej.” – twierdzi dr n. farm. Leszek Borkowski. Zauważalne jest podobieństwo marihuany do alkoholu oraz tytoniu, których podczas ciąży każda kobieta powinna unikać.