Alergia na marihuanę - Czy jest możliwa? Czym się objawia?

przez

Mówi się, że od marihuany jeszcze nikt nie umarł. Mimo tego, wiele osób po jej zażyciu udaje się do szpitala w celu ustalenia tego, co się wydarzyło po jej zażyciu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że marihuana może uczulać zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W powszechnej opinii społeczeństwa panuje przeświadczenie jakoby konopia siewna czy indyjska nie miały potencjału zagrażającego niczyjemu życiu i zdrowiu.

Uczulenie na marihuanę nie różni się od innych alergii

Warto wiedzieć, że osoby uczulone na marihuanę skarżą się na podobne objawy, co alergicy cierpiący w okresie wzmożonego wydzielania pyłków. Charakterystyczne objawy obejmują kasłanie, swędzenie i wysypkę. Najczęściej występują na terenie hodowli przemysłowych czy w szklarniach. Oczywiście, w wyniku spożycia konopi (w szczególności jej nasion), tak jak w przypadku każdego innego uczulenia może dojść do groźnego wstrząsu anafilaktycznego.

Dlaczego tak rzadko słyszy się o fizycznym uczuleniu na marihuanę?

Fizyczne uczulenie na marihuanę rzadko bywa przyczyną poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Z reguły, jeśli już do niego dojdzie, pacjent skarżący się na charakterystyczne dla alergii objawy, udaje się do lekarza, gdzie przeprowadzana jest diagnoza. Później, w zależności od nasilenia problemu, zażywający może rozważyć inną metodę konsumpcji lub całkowicie zrezygnować z konopi.

Czy da się zażywać marihuanę nie doprowadzając do uczulenia?

Tak, da się. Aby mieć pewność, że unikniemy nieprzyjemnych objawów fizycznych, powinniśmy korzystać wyłącznie ze sposobów minimalizujących takie ryzyko. Najlepszą metodą będzie pozbycie się wszystkiego, poza najważniejszymi składnikami przez ekstrakcję kannabinoidów z konopi i rozpuszczenie ich w tłuszczach (np. w formie masła lub ciastek). Jeśli okaże się jednak, że jesteśmy uczuleni na któryś z kannabinoidów, powinniśmy całkowicie zrezygnować z konopi indyjskich i siewnych.

Przyczyną uczulenia nie tylko konopia

Jedną z mniej poruszanych przyczyn wystąpienia objawów alergii jest pleśń i roztocza gromadzące się w niekorzystnych warunkach przechowywania tej rośliny. Z myślą o swoim zdrowiu, produkt powinniśmy przechowywać wyłącznie w sterylnych i odpowiednio chłodnych warunkach bez dostępu światła.