Bolesny rak płuc: leczenie marihuaną w procesach paliatywnych

przez

Nowotwór płuc to jedna z najbardziej wykańczających organizm chorób. Jej leczenie jest trudne i słabo rokujące. Większość pacjentów objętych jest wyłącznie opieką paliatywną.

Łagodzenie bólu

Medyczna marihuana to specjalnie hodowana roślina - odmiana niezawierająca substancji THC. Wyekstrahowane z niej CBD w formie najczęściej olejku wykorzystywane jest w chorobach o silnym spectrum bólu. Lecznicze konopie mają bowiem silne właściwości przeciwbólowe. Od dawna stosowane są w neurologii, a od jakiegoś czasu coraz częściej też przy innych dolegliwościach.

Szeroki zakres działania

Skoro medyczne konopie sprawdzają się przy dolegliwościach neurologicznych, to czy przy chorobach takich jak rak płuc leczenie marihuaną również by zadziałało? Same konopie nie są lekarstwem na raka. Mogą jednak w ogromnym stopniu złagodzić bolesne efekty choroby, wyeliminować ból i pozwolić choremu w miarę normalnie funkcjonować.

Stany paliatywne

Wskazaniem do jej stosowania są w szczególności stany paliatywne u chorego. Oznaczają one leczenie wyłącznie w celu złagodzeniu bólu, bo żadna inna terapia lecznicza nie skutkuje. Taka metoda znana jest we Francji, USA, Czechach i Holandii.

Zezwolenie na uprawę

Jednak w przeciwieństwie do innych krajów, w których dopuszcza się stosowanie medycznej marihuany i jej uprawę na własny użytek, w Polsce to zakazane. Można tylko bezpiecznie i legalnie zaopatrzyć się w nasiona marihuany (sprzedawane na sztuki w certyfikowanych sklepach). Nie można jednak tych nasion posiać i wyhodować krzewu. Z prozaicznej przyczyny: nasiona kolekcjonerskie to zupełnie inna odmiana konopi niż ta wykorzystywana w medycynie.