Czy dopuszczalne jest zażywanie marihuany w ciąży?
przez Jacek
Niektóre kraje stopniowo akceptują stosowanie marihuany do celów terapeutycznych. Dlatego też niektóre przyszłe matki rozważają używanie konopi indyjskich, aby czuć się lepiej i sprawić, że ciąża będzie łatwiejsza do przetrwania.
Jak marihuana poprawia stan kobiet w ciąży?
Korzyści płynące z marihuany terapeutycznej są coraz częściej wspierane przez badania naukowe, a jej legalizacja jako pomoc medyczna stale się zwiększa na całym świecie. Niektóre kobiety używają marihuany, aby uniknąć nudności, które są tak niewygodne podczas ciąży. Oprócz porannej choroby, roślina pomaga również zmniejszyć niepokój, nerwowość i utratę apetytu, których niektóre kobiety w ciąży doświadczają. W Polsce marihuana również bywa zalecana dla kobiet w ciąży. Jest ona legalnie dostępna i sprzedawana w postaci tabletek lub nasion w aptece.
Wpływ na nienarodzone dziecko
Główny składnik psychoaktywny konopi indyjskich, tetrahydrokanabinol (THC), wpływa na organizm osoby dorosłej na wiele sposobów i logiczne jest myślenie, że może również wpływać na płód. Wydaje się, że badania naukowe potwierdzają, że THC może przekroczyć łożysko i przedostać się do krwiobiegu płodu. Tego rodzaju substancje mogą być również przekazywane dziecku przez mleko matki, więc należy osobno rozważyć stosowanie tej rośliny po porodzie. Jednakże różne badania nie zgadzają się co do konsekwencji, jakie marihuana może powodować. Badacze ustalili, że palenie marihuany przez matki nie było szkodliwe dla płodów, ani kiedy były już niemowlętami, ani kiedy stały się dziećmi.