Marihuana, a zapadalność na zaburzenia depresyjne
przez Jacek
Jeszcze do niedawna uważano, iż regularnie palona marihuana zwiększa prawdopodobieństwo występowania zaburzeń psychicznych (w tym także depresji). Jak jednak stwierdzenie to ma się to wyników aktualnych badań naukowych?
Jak definiujemy zaburzenia depresyjne?
Zaburzenia depresyjne to grupa zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się szeregiem wspólnych objawów zaburzających normalne funkcjonowanie chorych. Spośród nich można wymienić między innymi znacznie obniżony nastrój, spowolnienie psychoruchowe, obniżenie napędu, problemy ze snem i wiele innych.
Częstość depresji w grupie osób palących marihuanę i niepalących
Przyjmuje się, że częstość występowanie zaburzeń depresyjnych w populacji ogólnej waha się pomiędzy 5, a 17 procentami. Jeśli chodzi o grupę osób palących, procent ten jest bardzo podobny. Zostało to potwierdzone w dwóch dużych badaniach przeprowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych.
Marihuana, a inne choroby psychiczne
Cytując wyniki Center for Epidemiological Studies - regularne palenie marihuany może zwiększać prawdopodobieństwo występowania psychoz oraz schizofrenii u osób, które do tych chorób były genetycznie predysponowane (wyniki pochodzą z obserwacji około 4400 pacjentów).
Marihuana, a choroby psychiczne - podsumowanie
Nie ma żadnych dowodów, aby móc uważać, iż regularnie przyjmowana marihuana może wpływać na częstsze występowanie zaburzeń depresyjnych. Warto jednak zaznaczyć, iż kanabinole mogą indukować inne schorzenia psychiatryczne, ale tylko w specyficznej, narażonej nie nie grupie pacjentów.