Marihuana w aerozolu stosowana do leczenia padaczki

przez

Marihuana to dla większości substancja o działaniu narkotycznym, którą przyjmuje się wziewnie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w odpowiedniej formie, stężeniu i proporcjach, może być również lekiem.

Marihuana jako aerozol

Obecnie marihuanę medyczną najczęściej stosuje się w formie olejków. Jednak coraz popularniejsza jest również jej gazowa forma czyli aerozol. W niektórych krajach zachodnich jest tak stosowana do leczenia padaczki i minimalizowania jej symptomów. Taka forma podawania jest dla pacjenta przyjemniejsza, łatwiejsza i nie budzi większych kontrowersji.

A w Polsce?

W Polsce dopuszczalna jest medyczna marihuana czyli CBD, ale prawnie nie określono jej formy. Można więc korzystać zarówno z olejków, jak i aerozolu, lecz wyłącznie w określonych przez lekarza przypadkach medycznych. Dodatkowo należy pamiętać, że jakkolwiek nasiona marihuany kupi się legalnie, to całkowicie nielegalne jest uprawianie tej rośliny w warunkach domowych.

Przyszłość w medycynie

Trudno oszacować, czy lecznicza marihuana przyjmie się na szerszą skalę w branży medycznej. Z naukowego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do używania jej w leczeniu na przykład padaczki, ale problemem są kontrowersje związane z samą marihuaną.

Opinia społeczna

Wciąż żywe jest bowiem przeświadczenie, że marihuana to wyłącznie narkotyk o szkodliwym działaniu na zdrowie. Wskazuje się na przypadki uzależnień i negatywnych oddziaływań na zażywające ją osoby. Zapomina się jednak o różnicach dzielących marihuaną przeznaczoną na rynek medyczny od tej stosowanej powszechnie, która zyskała sobie ta negatywny pijar.